BT Sport reveals the five Betfred Cup games it will show live
Group A
Sat 14 July Dundee United v Arbroath
Sat 14 July Ross County v Elgin City
Tue 17 July Alloa Athletic v Arbroath
Tue 17 July Ross County v Dundee United
Sat 21 July Arbroath v Elgin City
Sat 21 July Dundee United v Alloa Athletic
Tue 24 July Elgin City v Alloa Athletic
Wed 25 July Arbroath v Ross County
Sat 28 July Alloa Athletic v Ross County
Sat 28 July Elgin City v Dundee United
Group B
Sat 14 July Falkirk v Montrose
Sat 14 July St Johnstone v East Fife
Tue 17 July Falkirk v Forfar Athletic
Tue 17 July Montrose v East Fife
Sat 21 July Montrose v St Johnstone
Sun 22 July East Fife v Forfar Athletic
Tue 24 July St Johnstone v Falkirk
Wed 25 July Forfar Athletic v Montrose
Sat 28 July East Fife v Falkirk
Sat 28 July Forfar Athletic v St Johnstone
Group C
Sat 14 July Inverness CT v Cove Rangers
Sat 14 July **Raith Rovers v Cowdenbeath
Tue 17 July Cowdenbeath v Inverness CT
Wed 18 July Cove Rangers v Hearts 8.00
Sat 21 July Cowdenbeath v Cove Rangers
Sat 21 July **Raith Rovers v Hearts†
Tue 24 July Hearts v Cowdenbeath
Tue 24 July Inverness CT v Raith Rovers
Sat 28 July Cove Rangers v Raith Rovers
Sun 29 July Hearts v Inverness CT†
Group D
Sat 14 July Brechin City v Peterhead
Sat 14 July Stirling Albion v Dundee
Tue 17 July Dunfermline v Peterhead
Tue 17 July Stirling Albion v Brechin City
Sat 21 July Peterhead v Stirling Albion
Sun 22 July Dundee v Dunfermline†
Wed 25 July Brechin City v Dunfermline
Wed 25 July Peterhead v Dundee
Sat 28 July Dundee v Brechin City
Sat 28 July Dunfermline v Stirling Albion
Group E
Sat 14 July Ayr United v Morton
Sat 14 July Stenhousemuir v Partick Thistle
Tue 17 July Partick Thistle v Morton
Tue 17 July Stenhousemuir v Albion (7.30)
Sat 21 July Albion Rovers v Ayr United
Sat 21 July Morton v Stenhousemuir
Tue 24 July Albion Rovers v Partick Thistle
Tue 24 July Ayr United v Stenhousemuir
Sat 28 July Morton v Albion Rovers
Sat 28 July Partick Thistle v Ayr United
Group F
Sat 14 July Airdrieonians v Livingston
Sat 14 July Annan Ath v Hamilton Accies
Tue 17 July Annan Ath v Berwick Rangers
Tue 17 July Hamilton Accies v Livingston
Sat 21 July Berwick R v Airdrieonians
Sat 21 July Livingston v Annan Athletic
Tue 24 July Airdrieonians v Annan Athletic
Tue 24 July Berwick R v Hamilton Accies
Sat 28 July Hamilton Accies v Airdrieonians
Sat 28 July Livingston v Berwick Rangers
Group G
Sat 14 July Clyde v Edinburgh City
Sat 14 July Queen of the South v Stranraer
Tue 17 July Motherwell v Edinburgh City
Tue 17 July Queen of the South v Clyde
Sat 21 July Edinburgh City v Queen of South
Sat 21 July Stranraer v Motherwell
Tue 24 July Motherwell v Queen of South
Tue 24 July Stranraer v Clyde
Sat 28 July Clyde v Motherwell†
Sat 28 July Edinburgh City v Stranraer
Group H
Fri 13 July Kilmarnock v St Mirren†
Sat 14 July Spartans v Dumbarton
Tue 17 July Dumbarton v Queen’s Park
Tue 17 July St Mirren v Spartans
Sat 21 July Dumbarton v Kilmarnock
Sat 21 July Queen’s Park v Spartans
Tue 24 July Queen’s Park v St Mirren
Tue 24 July Spartans v Kilmarnock
Sat 28 July Kilmarnock v Queen’s Park
Sat 28 July St Mirren v Dumbarton
† Indicates match is live on BT Sport.
** Raith Rovers playing home games at East Fife’s Locality Hub Bayview Stadium due to pitch works at Stark’s Park.
Weekend games 3pm unless stated.
Midweek games 7.45pm unless stated.
The group stage uses the traditional three points for a win and one point for a draw model but all drawn matches go straight to a penalty shoot-out, with the shoot-out winner awarded a bonus point.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdThe eight group winners and four best runners-up progress to the last 16, where they are joined by European qualifiers Celtic, Aberdeen, Rangers and Hibernian.
Dates for knockout ties
Last 16: 18/19 August
Quarter-finals: 25/26/27 September
Semi-finals: 27/28 October
Final: 2 December