University of Edinburgh graduations
MORNING CEREMONY (11am)
Honorary Degrees
Doctor of Science in Social Science – Stephen Roger Morrison.
University Benefactors – Alan and Anne McFarlane.
DOCTOR OF PHILOSOPHY
Abdelhay, Ashraf; Bailey, Hunter; Birnie, Clive; Bouchard, Caroline; Brown, Elijah; Burk, John; Burns, Christopher; Cochrane, Phoebe; Couper Kenney, Fiona; Coyle, Helen; Davis, Kelly; De Busk, Kendra; Hagger-Johnson, Gareth; Hall, Anne; Hanlin, Rebecca; Leung, Dave; MacGregor, Lucy; Markusson, Nils; McHugh, Conor; Peterson, Mark; Plyming, Philip; Pothipath, Vipas; Raffe, Alasdair; Rosenberg, Alexandra; Salter, Thomas; Sokolowski, Asaf; Spanou, Sofia-Irini; Willumsen, Liv; Wood, Donna; Yam, Yam; Yoshida, Etsuko.
DOCTOR OF PHILOSOPHY (BY RESEARCH PUBLICATIONS)
Social And Political Studies – Titterton, Michael.
MASTER OF SCIENCE BY RESEARCH
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdAllen, Stewart; Asquith, Ellen; Bradley, John; Buhari, Makbule; Carrick, Ross; Christou, Eleni; Collin, James; Ellis, Catriona; Evans, Erin; Foster, Samantha; Glass, Lyndsey; Grasso, Roberto; Healey, Emma; Hinchliffe, Stephen; Kenealy, Daniel; Landowska, Karolina; Lawrence, Mandy; Lou, Loretta; Marshall, Joanna; Morton, Sarah; Ng'ang'a, Elizabeth; Patrick, David; Rayner, Laura; Revers, Danielle; Schmid, Ulla; Shin, Dong-Jin; Snellgrove, Miriam; Sokolowski, Asaf; Wang, Wei; Webster, Joseph; Zhang, Xin; Zimmermann, Yvonne.
MASTER OF THEOLOGY BY RESEARCH
Arbo, Matthew; Artinian Kaiser, Rebecca; Griggs, James; Manor, Timothy.
MASTER OF SCIENCE
African Studies – Danso, Ferdinand; Franzen, Janet; Lee, Thomas; Morgans, Oliver; Vanagaite, Rosita.
American History – Fenelon, Mairi; Hardcastle, Matthew; Holbrook, Janice; White, Nathan.
Anthropology Of Health And Illness – Abeta, Yuko; Brero, Mauro; Doyle, Emma; Doyle, Kate; Elphee, Meg.
Applied Linguistics – Knox, Lindsay; Lin, Pik-Yan; Papadaki, Eleni; Pyclik, Monika; Zhang, Wei; Zhang, Xiaoli.
Archaeology – Whalen, Jessica.
Biblical Studies – Kuloba, Wabyanga.
Childhood Studies – Cundy, Jessica; Davidson, Emma; Dermendzhieva, Violina; Dominguez Cuquejo, Manuel; Gu, Cui; Holderbeke, Elke; Lupo, Monica; Masaba, Sheila; McMellon, Christina; Obuba, Wilhelmina; Skeldon, Joanne; Zhao, Jiugui.
Christianity In The Non-western World – Larm, Jackie.
Classical Art And Archaeology – Rose, David.
Classics – Constantinou, Maria; Jacobs, Justin; Mowat, Fiona.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdComparative Public Policy – Boertien, Diederik; Crane, Gabrielle; McIntosh, Rowena.
Developmental Linguistics – Nakada, Daisuke.
English Language – Fugat, Katarzyna; Hung, Shiau-Ying; Kumazaki, Haruka; Loftus, Mark; Memon, Natasha; Wartemberg, Sedgil.
Enlightenment Studies – Clinkman, Daniel; Griffith, Tyler.
European Archaeology – Cisneros, Charles; Farslow, Kieran.
European Union Politics And Law – Sugai, Akane; Veismane, Katrina.
Evolution Of Language And Cognition – Atherton, Christopher; Brown, Jessica; Cuskley, Christine; Kasmire, Julia; Mastin, Doug; Sulik, Justin; Thomas, James.
First Millennium Studies – Hicks, Caroline; McDonald, Emily.
Forensic Anthropology – Dunnington, Fiona; Heinrich, Dagmar; Keenan, Jill; Wight, Summer.
Human Cognitive Neuropsychology – Barrett, Maeve; Bienkiewicz, Marta; Cavallo, Marco; Dunbar, Jill; Emi Guitian, Maria; Irving McGrath, Jennifer; Johnston, Harriet; Lewis, Gary; Ludwig, Vera; McCarthy, Martina; Phillips, Jo; Poveda Mozolowski, Blanca; Raju, Poornima; Smith, David.
Human Osteoarchaeology – Bonsall, Laura; Connolly, Felicity; Davidson, Suzanne; Jackson, Erin; Medina-Pettersson, Cecilia.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdInternational And European Politics – Armstrong, Jonathan; Bannerman, Daniel; Bridges, John; Brunet, Tanya; Chen, Fang-Shih; Craigs, Jennie; Critchley Salmonson, Angela; Duchon, Method; Dupuis, Dan; Flanagan, Aidan; Gallagher, John; Gandy, Rachel; Gawlak, Marta; Gordon, Erin; Harris, Michael; Hebert, Marie-Estelle; Howie, Susannah; Jenne, Nicole; Kanava, Eleni; Kell, Alexander; Lam, Helen; Lewis, Gillian; Li, Xing; Ludlow, Megan; MacDonald, Eilidh; Massey, Amy; Nelsen, Amy; Papagiannopoulou, Fani; Pidduck, Kristen; Pulver, Dylan; Quinn, Paul; Schenk, Ann-Katrin; Schonhardt, Conny; Topouzis, Petros; Wood, Alastair; Zislin, Robyn.
Material And Visual Cultures Of The Past – Escobar Ortega, Maria; Murray, Gillian.
Medieval History – Gray, Andrew; Rendall, Jeremy.
Mediterranean Archaeology – Bridge, Katherine; Johnstone, Nicholas.
Modern British And Irish History – Bowers, Philip; MacLeod, Christopher.
Nationalism Studies – Bheeroo, Lena; Dupre, Jean-Francois; Jonsdottir, Solveig; Kanchaveli, Inga; Kawada, Futoshi; Khinchagashvili, Shota; Santiago Stockler, Julia.
Osteoarchaeology – Crawshaw, Kellyanne; Escudero Carrillo, Javier; Mcalpine, Andrea; Mclaren, Glenys; Spafford, Rachael.
Philosophy – Butts, Evan; Bytheway, Joanna; Collins, Anthony; Ellis, Elizabeth; Fusco, Scott; Giourgas, Thomas; Gordon, Emma; Kim, Tae; Kinlaw, Caleb; Lyon, Joachim; Miller, Brian; Power, Patrick; Sewell, Bradley; Timmerman, Peter; Verkaart, Hanneke.
Policy Studies – Arabaeva, Kyial; Attai, Noshin; Chincharauli, Tamunia; Craik, Gemma; Elvy, Natalie; Khalifeh, Ghalia; Macleod, Neil; Nelson, Matthew; Roche, Shona; Tashbolotova, Nurjamal; Telfer, Claire; Temishev, Kialbek; Urquhart, Jane; Winkel, Thomas.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdPsycholinguistics – Bell, Jenny; Brocklehurst, Paul; Chang, Chun-Ching Penny; Fleischer, Zuzanna; Kinsella, Lisa; Kraeva, Marina; Lu, Yi-Feng; Moir, Michaela; Wang, Yu-Hsien.
Psychological Research Methods – Cosgrove-Garvey, Joy; Koulentianou, Maria; Massullo, Brandon; Melvin, Clare; Sambaraju, Rahul; Scoular, Claire; Vujovic, Nina.
Psychology Of Individual Differences – Calvin, Catherine; Gartner, Oliver; Gylfadottir, Thorhildur; He, Yinyan; Palladina, Jessica.
Science And Technology Policy And Management – Williamson, Jessica; Wright, Andrew.
Science And Technology Studies – Hsiao-Fang-Yen, Tracy; McLernon, Robin.
Scottish Studies – Aoshima, Naoko; Wang, Xiaojing.
Social Anthropology – Brownlee, Helen; Cornet Auge, Anna; Dilkes, Danielle; Garcia-Angulo, Jose; Huang, Fang; Lowrie, Heather; Martin, Andrew; Poole, Danielle; Proctor, Jennifer; Ross, Peter; Xian, Weiyao; Yarham, Monica; Zour, Shani.
Social Research – Abrahams, Lucy; Bolzonaro, Fabio; Butler, Kendall; Davis, Holly; Fatourou, Polina; Gvazava, Nato; Kvavilashvili, Nato; Miller, Martine.
Speech And Language Processing – D'hondt, Eva; Linden, Kathryn; Mertens, Timo; Robson, Helen; Woodcock, Steve.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdThe Hellenistic World – Hart, Andy; Saoulidou, Pavlina; Tidd, Kaleena.
The Second World War In Europe – Ahmadov, Sabina; Den Bakker, Marjolein; Hoelscher II, Jeffrey; Keystone, Robyn; Rodger Benson, Stephen.
Theological Ethics – Cook, Catherine.
Theology In History – Hayes, Andrew; Lorber, Alice; Price, Jonathan; Vail, Terah.
MASTER OF SOCIAL WORK
Social Work – Abraham, Sarena; Anderson, Heather; Bond, Michael; Bowman, Anthony; Davies, Hannah; Delap, Katherine; Gardiner, Genevieve; Henning, Sarah; Holt, Nicola; Horn, Vivien; Jack, Christopher; Jamieson, Susan; Martin, Hayley; Mcdonald, Kirsty; McFadzean, Frances; Mendey, Sharon; Roberts, Judy; Sutherington, Gemma; Telford, Chloe.
MASTER OF THEOLOGY
Biblical Studies – Buracker II, William; Oldfield, Marilyn; Oliver, Luke; Tarter, Ivan.
Christianity In The Non-western World – Asare, Kofi; Chen, Tsung-Yuan; Clark, Janice; Han, Kang-Hee; Hauya, Mathias; Koczian, Viktoria; Mapala, Cogitator; Simuyandi, Mary.
Ministry – Espie, Howard; Kachumba, Laston; Manastireanu, Daniel.
Theological Ethics – McGregor, Brodie; Morkve, Michael; Roede, Kendra.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdTheology In History – Agee, Nathan; Cartwright, Sophie; Chae, Kwangseok; Dodd, Beth; Lewandowska, Julia; Pickles, John.
POSTGRADUATE DIPLOMA
African Studies – Bordeau, Andrea.
Applied Linguistics – Murray, Kirsty.
Childhood Studies – Freitas Braga Da Cunha, Diana.
Human Osteoarchaeology – MacGregor, Mhairi.
International And European Politics – Chen, Li-Chi.
Modern British And Irish History – Huntington, Steven.
Philosophy – Taba, Laszlo.
Psychology Of Individual Differences – Kilroy, Joseph.
Social Research – Al Daioub, Jawad.
Social Work – Baillie, Paul; Gittins, Simon; Smith, Suzanne; Vernon, Christopher; Young, Lindsey.
POSTGRADUATE CERTIFICATE
Democracy And Public Policy – Macdonald, Samantha; Westwood, Abigail.
MASTER OF ARTS WITH HONOURS
History – McNally, Marianne.
Politics – Gee, Timothy.
Psychology – Garvin, Sarah Jude; Mitchell, Kirstyn.
Psychology And Business Studies – Everington, Simon.
AFTERNOON CEREMONY (3pm)
Honorary Degrees
Doctor of Laws – Professor Joseph Weiler.
Doctor of Science in Social Science – Professor Sir Donald Neil MacCormick.
DOCTOR OF LAWS
Shaw, Jo.
DOCTOR OF PHILOSOPHY
Araujo, Maria; Bahari, Asral; Batikha, Mustafa; Behbehani, Hussain; Bertocco, Andrea; Bilton, Paul; Bonilla, Edwin; Campbell, Brian; Cho, Jung-hyun; Davidson, Alistair; Diamanti, Nectaria; Eke, Paul; Fensch, Christian; Frampton, Matthew; Gass, Ian; Gonzalez Cabrera, Diego; Henderson, Jaclyn; Hernandez, Israel; Hilmar, Jan; Hocking, Henry; Liang, Hong; Manoli, Maria; Marchesan, Silvia; Marsden, Wendy; Marzani, Simone; Metteau, Laurent; Milnes, Phillip; Murray-Rust, David; Natale, Daniela; Papanicolaou, Georgios; Parkpoom, Nattakit; Plank, Steven; Reszka, Pedro; Rowe, Barnaby; Silva Martins, David; Sun, Weiquan; Sun, Xiaojing; Vargas-Diaz, Salvador; Weidt, Stefan; Weir, Catherine; Welland, Andrew; Willis, Timothy; Young, John.
MASTER OF PHILOSOPHY
Yao, Kaiyuan
MASTER OF LAWS BY RESEARCH
Horsley, Thomas; Lansbergen, Anja.
MASTER OF SCIENCE BY RESEARCH
Acunzo, David; Chalk, Matthew; Rawlik, Konrad; Reichert, David; Smith, David; Towell, Christopher; Weinert, Andreas; Xia, Bing.
MASTER OF LAWS
Law – Muenst Burger, Milena.
Commercial Law – Burger, Andreas; Burger-Scheidlin, Georg; Chalaczkiewicz, Katarzyna; Chen, Shiwei; Ertl, Andrew; Gekiere, Brecht; Ghaffari, Maryam; Hamburger, Sabine; Han, Xia; Herzog, Leif; Hu, Yingzhi; Kaktyte, Ausra; Kelly, Ian; Lee, Hun; Malan, Hennienke; Nowotny, Michael; Pereira, Filipe; Poeck, Maren; Rosenhager, Erik; Seeger, Silke; Suvorova, Angelina; Szymanski, Przemyslaw; Van Lede, Sophie; Vandenweghe, Valerie; Xu, Qi; Xue, Crystal.
European Law – Brennetot, Claire; Dubiel, Martin; Eteokleous, Pantelitsa; Gasca, Viorelia; Geismann, Maria; Hahn, Marcus; Lamb, Simon; Netzer, Felix; Norris, Sharmila; Wolowski, Andreas; Wortmann, Franziska.
Information Technology Law – Mann, Bruce.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdInnovation, Technology And The Law – Allen-Norris, Anneliese; Alzamora, Mathilde; Atim, Sheila; Black, David; Bodie, John; Bonnar, Brian; Bradshaw, Simon; Bratton, Amy; Broomfield, Heather; Cadieux, Gail April; Ciper, Dirk; Dougherty, Felicity; Fan, Lijun; Goncalves, Daniel; Gundermann, Lukas; Hammond, Michelle; Iglesias Posse, Ruben; Kenefick, Susan; Konstadopoulou, Anastasia; Lingiah, Gavin; Maguire, Colm; Mammen, Deepak; Morris, Michael; Mueller, Matthias; O'Regan, Cecily; O'Regan Jr, Patrick; Pan, Po-Hsin; Pavithran, Aswathy; Price, Lewis; Quillatre, Elisabeth; Sharma, Gaurav; Thomas, Jean-Baptiste; Williams, Mary-Anne; Wong, Judith; Woods, Jon; Zhang, Nuo.
International Law – Al Absi, Talal; Ghaeni, Nura; Her, Insun; Hubbard, Jared; Kobakhidze, Alexander; Li, Hang; Long, Don; Ma, Mingxing; Matsui, Sachiko; Matteson, Myles; Ross, Lynne; Schuppich, Christian; Smith, Nicola; Suehle, Robin; Sun, Zhen; Vasudeva, Ashish; Ziegerer, Daniel.
MASTER OF SCIENCE
Acoustics And Music Technology – Gillespie, Christopher; Hill, Adam; Karagiorgis, Konstantinos; Merchant, Nathan; Parker, Julian; Robertson, Thomas; Shimura, Tomohiro; Stewart, David; Vaughan, Christopher; Zamarron Saavedra, Felipe.
Artificial Intelligence – Adamopoulos, Petros; Ameer, Nadia; Barnett, Adam; Chauhan, Anil; Christodoulopoulos, Christos; Corkery, Ryan; Crosby, Matt; Dondelinger, Frank; Feng, Danyi; Firket, Julien; Henderson, Robert; Hiremath, Santosh; Kim, Piljae; Konstas, Ioannis; Mital, Parag; Moore, Thomas; Mulvihill, Donal; Narad, Jason; O'Reilly, Martin; Oscar, Mathieu; Prabhakaran, Sandhya; Ramakrishnan, Sharathchandra; Reyes Ortiz, Jorge; Salliaris, Dimitris; Shen, Rongzhou; Sisask, Jesper; Spiliopoulou, Athina; Tomsett, Richard; Toriola, Olusegun; Tsiatsis, Panagiotis; Wu, Marissa; Yu, Xiaoyang.
Cognitive Science – Guillory, Sylvia; Manke, Susanne.
Computer Science – Anastasopoulos, Angelos; Babre, Babre; Cumming, David; Dang, Kemian; Doumas, Athanasios; Gomes Simoes, Ana; Guo, Yuan; Huang, Lanxia; Jha, Samrat; Khan, Irfan; Kyprianou, Nikos; Nadhani, Pallav; Parris, Iain; Politou, Maria; Song, Linmao; Wang, Shuo.
Criminology And Criminal Justice – Barry, Leah; Berczynska, Agnieszka; Davis, Maya; Gardiner, Adelle; Higgins, Sophie; Jamieson, Fiona; Lynch, Paula; MacIntyre, Heather; McCulloch, Claire; McMullen, Sarah; O'Mahony, Malcolm; Papaioannou, Efthymia; Philpot, Duncan; Polman, Alesja; Robertson, Kenneth; Schoepper, Holly; Tahtakilic, Zehra; Van Den Berg, Malou; Vrijlandt, Eva.
E-science – Hiremangalur Ramsesh, Adarsh; Li, Yi; Mac Randal, David.
High Performance Computing – Ameer, Nadia; Davidson, Erlend; Enright, Jim; Farrier, Sarah; Foster, Peter; Fu, Jianfei; Green, Joshua; Haddow, Thomas; Hariharan, Nitya; Huangfu, Qi; Kirker, Ian; Pissis, Solon; Sarwar, Muhammad; Smith, Alastair; Tang, Emilia; Virasoro, Diego; Woodhams, Paul.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdInformatics – Akinsola, Temitope; Ammah, Daniel; Camilleri, Robert; Chatzilidis, Prodromos; Chrysochoou, Antonios; Damer, Benjamin; De Silva, Clarence; Drillon, Guenola; Elder, Thomas; Fragkopoulou, Morfoula; Gallone, Giuseppe; Govani, Grishma; Hu, Fengyuan; Jones, Peter; Kavagiou, Elisavet; Lam, Samantha; Li, Wei; Miliauskaite, Aiste; Morfopoulou, Sofia; Nezis, Panagiotis; Parwani, Amit; Pastoll, Hugh; Pei, Pei; Perez Pavon, Elia; Rollini, Simone; Sarantidis, Ioannis; Seth, Anuj; Smith, Michael; Tellez Morales, Gabriel; Toumpoulidis, Miltiadis; Veioglanis, Georgios; Voultepsis, Gerasimos; Wilding, Mark; Wu, Xiaokai; Xu, Siwei; Yarrow, Stuart; Zhao, Yu; Zhou, Shijia.
Informatics (European Master) – Ellavarason, Kanimozhi; Faisal, Muhammad; Joshi, Tejal; Khadayate, Sanjay; Khan, Suleiman; Koci, Neda; Manerikar, Nishad; Morris, Alexis; Narasimhamurthy, Vinay; Sevegnani, Michele; Tantono, Ferry.
Operational Research – Brennan, Ronan; Chiang, Naiyuan; Livingstone, Clare; Meli, Emily; Pearson, Stephen; Thompson, Andrew; Thompson, Lesley; Wilson, Duncan; Xu, Yaoxiong.
Operational Research With Computational Optimization – Gray, James; Poot, Tineke; Van Donselaar, Timoteus.
Operational Research With Finance – He, Meiling; Huang, Jianhui; Liang, Hui; Liang, Zhenyu; Liem, Shu; Lopez Sanroman, Rodrigo; Shi, Liang; Wen, Liang; Witherspoon, Matthew; Yan, Jianyue; Zhang, Qun.
Operational Research With Risk – Blay, Samuel; Chen, Xucheng; Chen, Yu; Li, Zhiyong; Lu, Xue; Ma, Chengcheng; Nezis, Angelos; Qian, Jiani; Sooksawasdi, Roongtham; Tsotsos, George; Wang, Haoxuan; Wang, Xiaochuan; Wu, Jinfeng.
Signal Processing And Communications – Cao, Xuekai; Chen, Yuxiang; Chionas, Giorgos; Curran-Gray, Martin; Dong, Xiaowen; Ge, Ying; Gretsistas, Aris; Gu, Jiaying; Li, Honglie; Li, Hongyan; Li, Yifan; Liao, Hanqing; Meng, Yue; Mohamed Aboobacker, Syed; O'Boyle, Fergus; Paravakottai Abdul Rahim, Mohammed; Yang, Zhongli; Zhou, Hua.
Sustainable Energy Systems – Antypa, Despoina; Athanasiadis, Dimitrios; Belch, Lukasz; Belivanis, Manolis; Cameron, Lachlan; Canas Palop, Beatriz; Chicotka, Brett; Costantino, Giuseppe; Duncan, Robin; Fodiak, Jeffrey; Fox, Bethan; Garcia Jasso, Rene; Kakavas, George; Karamanlis, Serafeim; Kossmann, Jaclyn; Li, Chongyi; Olmos Aguirre, Pablo; Portugal, Isaac; Price, Claire; Stewart, James; Tanhatan Naseri, Seyed; Vagias, Alexios; Wadolowska, Agata; Zhang, Weishi.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdSystem Level Integration – Aggarwal, Nitin; Beattie, Derek; Login, Grzegorz; Mahavarkar, Prathamesh; Maji, Partha; Mathew, Jimmy; Millar, Michael; Nallusamy, Baskar; Shanka Vasuki, Srikanth; Thangaram, Nanda Kumar; Ziyenge, Nhamburo.
POSTGRADUATE DIPLOMA BY RESEARCH
Engineering And Electronics – Song, Yang.
POSTGRADUATE DIPLOMA
Artificial Intelligence – Mitra, Sayak.
Informatics – Chan, Cheuk; Peiris, Malwattage; Suvarna, Bharat; Zhong, Bin.
Legal Practice – Allister, Ross; Ashraf, Sana; Donaldson, Daniel; Phiri, Meya.
Operational Research – Xiong, Meiling.
Operational Research With Risk – Wang, Kenglin.
System Level Integration – Alexander, Stephen; Herur, Pranav; Peenya Marappa, Lakshmi.
BACHELOR OF LAWS WITH HONOURS
Gallon, Ronnie; Harkins, Neil; McGarvey, Alistair.
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
Computer Science – Van Roosmalen, Sjoerd.
BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS
Civil Engineering With Construction Management – Hussein, Osman; Weijburg, Gareth.
Electronics And Electrical Engineering – Wang, Xu.
Electronics And Electrical Engineering With Management – Ghasemi, Farnaz.
BACHELOR OF LAWS
Cummings, Sheena; Fleming, Andrew; Lalani, Karim; McClure, Iain; Trotman, Rachel.
BACHELOR OF SCIENCE
Andrew, Samantha; Dover, Coinneach; Flett, Stephen; Glaze, Rebecca; Grubb, Thomas; Just, George; Lamb, Alexander; Lion, Adam; Maciocia, Peter; McCardel, Duncan; McMurtrie, Catriona; Munro, Scott; Pirie, Brian; Rabi, Rabboni; Rhind, Scott; Smyth, Chris; Templeton, Peter; Wan, Jonathan.
UNDERGRADUATE DIPLOMA OF HIGHER EDUCATION
Chen, Yong.
UNDERGRADUATE CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
Kuma, Peter.